Бережіть ліс, бережіть живу природу від вогню!

Не зважаючи на безліч статтей у ЗМІ, постів у соцмережах, профілактичну та інформаційну роботу лісівників, пожежників, екологів, щороку ми бачимо палаючі ниви, пасовиська, лісосмуги, узбіччя автотрас.

Ми щодня пожинаємо негативні плоди недбалого споживацького ставлення людини до природи, до матінки-Землі.

Наслідки спалювання торішньої трави.

– Гинуть тварини. У сухій траві сплять перші березневі малюки-зайчата. Адже відомо, що мама-зайчиха, народивши їх, залишає у кублі з трави та вовни. Але від вогню гинуть не лише малюки. Часто не у змозі вирватись з вогняного кільця дорослі зайці, птахи, дрібні гризуни, їжачки. У палаючих очеретах уже не з’являться на світ із качиних кладок пташенята. А ящірки, жаби, різноманітні черв’яки, комахи, личинки – хіба вони не мають права жити у цьому світі, виконуючи свою корисну роль у природі?

– Гинуть рослини. Горить не лише те, що відмерло восени. Знищується насіння однорічних та дворічних трав. Вогонь частково або повністю знищує кореневу систему та гілля багаторічних рослин. Серед знищених видів – багато рідкісних рослин або лікарських трав, рослин-медоносів, чагарників, кущів, які є поживою для звірів та птахів.

– Збіднюється склад грунту. На утворення 1 см родючого шару необхідно близько 100 років. Знищуються корисні мікроорганізми, що населяють грунт, які не скоро відновляться у випаленій землі.

– Забруднення атмосфери і небезпека для здоров’я людини. Основною складовою диму є хімічно активна й небезпечна для людини сполука – чадний газ. Часто до вогню потрапляє пластик, що при згоранні виділяє не менше 75 високотоксичних речовин, в тому числі і діоксини.

– Загроза виникнення лісових пожеж. Вогонь спалює суху траву і полезахисні смуги. По них вогонь без перепон прямує до лісових масивів, іноді й мінералізовані смуги не можуть йому перешкодити. Палаючі головешки перелітають на відстань 20-50 метрів, створюючи нові осередки лісової пожежі. Лише один відсоток пожеж у природному середовищі виникає внаслідок прямих ударів блискавки, виверження вулканів, самозаймистість торфу, вугілля. Решта – наслідок людської необережності та недбалості.

Далеко не всіх порушників вдається спіймати на гарячому. Тому лісова охорона щороку здійснює відповідні заходи для охорони лісів від пожеж. Серед них – облаштування мінералізованих смуг. Це розорані смуги грунту, які перешкоджають поширенню ймовірного полум’я до лісових масивів.

Бережіть ліс, бережіть природу!

Олександр Кутурлаш, головний лісничий ДП “Долинський лісгосп”