Обережно. Кліщі!

Відпочинок на природі можуть зіпсувати кліщі! Зараз у них підвищена активність. Ці паразити переносять небезпечні інфекції, зокрема хворобу Лайма та вірусний енцефаліт. Укус цих комах ми практично не відчуваємо, завдяки анестезувальній дії їхньої слини. Іноді кліщі ссуть кров до 4-6 днів.

Виявивши на своєму тілі паразита, необхідно одразу звертатися до фахівців. Позбутися кліща можна і самотужки. Для цього потрібно місце укусу змастити олією. Тоді за допомогою нитки чи пінцету обережно потрібно начебто викрутити паразита.

Однак не лише люди потерпають від кліщів, тваринам теж дістається. Якщо знайдете паразита – обов’язково до ветеринара. Останні ж заспокоюють: панікувати не потрібно, важливо спостерігати за поведінкою тварини. Кліщі найактивніші з другої половини квітня до середини липня.

Найпростішим і надійним засобом профілактики вказаних захворювань є заходи, що запобігають потраплянню на людину кліщів. При відвідуванні місць, де вони можуть бути, рекомендується:

— одягатися в світлий однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити кліщів. А також одягати головний убір;

— проводити під час прогулянки само- та взаємоогляди через кожні 2 години і ще раз удома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям;

— звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м місце для привалів, нічного сну на природі;

— вдома одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати і випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому. Витрушування одягу не позбавляє від кліщів;

— якщо разом з вами на природі перебували ваші хатні тварини – їх теж слід оглянути на наявність кліщів до того, як впустити до помешкання.

Для захисту від кліщів треба використовувати ефективні засоби, що їх відлякують, – репеленти. Препарати слід купувати в торговельній мережі, а не в приватних осіб. Їх наносять на відкриті частини тіла (крім обличчя) і на одяг. Після нанесення на шкіру репеленти діють від 15 хвилин до 10 годин. Це залежить від температури, вологості повітря, якості засобу. Репелент, нанесений на одяг, діє довше, ніж на шкірі.

Будь-який препарат може викликати алергічну реакцію в схильних до неї людей. Тому користуватися репелентами слід з урахуванням особливостей свого організму. При виникненні алергічних реакцій слід звертатися до лікарів.

Якщо кліщ все ж таки присмоктався, необхідно видалити його якомога швидше, бажано у травмпункті. За відсутності такої можливості кліща видаляють самостійно: слід змастити його олією (не заливати, щоб не задихнувся), повільно видалити разом із хоботком, розхитуючи комаху з боку вбік пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки. Після видалення, місце присмоктування змастити 3%-им розчином йоду, спиртом або одеколоном і ретельно вимити руки з милом. І пам’ятайте, що в жодному разі не можна викидати кліща. Його треба спалити, оскільки самка, що насмокталася крові, може дати нове потомство на тій території, де її викинули (після присмоктування кліщ відпадає та відкладає яйця в ґрунт). Після видалення, в перші п’ять днів після укусу, лікар-інфекціоніст призначає превентивне (профілактичне) лікування особам, які контактували з кліщами.

У разі появи будь-яких ознак захворювання: підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості на шкірі в місці укусу, – звертайтеся до лікаря-інфекціоніста.