Ще раз про небезпеку лісових пожеж

На відміну від інших, лісова пожежа характеризується великою площею охоплення, стрімкістю, з якою вона поширюється, неконтрольованістю, здатністю різко змінювати напрямок. Найчастіше іскру до лісу приносить людина. Природні та кліматичні умови (висока температура повітря, невелика кількість опадів, вітер тощо), як правило, тільки підвищують ймовірність загорання та впливають на швидкість поширення пожежі.

Посилення антропогенного навантаження на лісові екосистеми на тлі глобальної зміни клімату призвело до підвищення пожежної небезпеки у лісах. Так, навесні 2020 року, вплив комплексу несприятливих чинників призвів до найбільших лісових пожеж за всю історію незалежної України. Пожежі заподіяли багато лиха: загибель людей, знищення населених пунктів, завдано колосальних екологічних втрат. Пожежею пройдено понад 40 тис.га лісових земель.

Цього року великі лісові пожежі вирують в Італії, Франції, Іспанії, на Сардинії, в Росії, СЩА, Канаді.

Україну цієї весни від пожеж врятували часті зливові дощі. Але на даний час вже близько трьох тижнів опадів майже не було. Земля пересохла і потріскалася, трава, якої цього року велика маса, майже зовсім висохла і вже придатна для горіння. Завершується збирання урожаю пшениці та ячменю. Місцями, незважаючи на попередження про заборону спалювання стерні, вже починається її випалювання. Все це створює умови підвищеної пожежної небезпеки в лісових насадженнях.

Ще раз нагадуємо, що 04.03.2021р. набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо посилення відповідальності за порушення законодавства у сфері пожежної безпеки».

Ним значно розширені повноваження державних інспекторів ДСНС у сфері пожежної та техногенної безпеки. Закон дозволяє їм складати протоколи та розглядати справи про адміністративні правопорушення за статтями 77 та 77-1 КУпАП, які встановлюють відповідальність за порушення вимог пожежної безпеки в лісах і самовільне випалювання рослинності або її залишків.

Він передбачає суттєве підвищеня штрафів за підпал сухої трави та провокування пожеж у лісах.

Якщо раніше відповідно до ст.77 КУпАП за порушення вимог пожежної безпеки в лісах на громадян накладався штраф у розмірі від 85 грн. до255 грн., то тепер від 1,53 тис.грн. до 4,59 тис.грн.

Щодо посадових осіб було від 255 грн. до 850 грн., а стало від 4,59 тис.грн. до 15,30 тис.грн.

За знищення або пошкодження лісу внаслідок необережного поводження з вогнем, а також порушення вимог пожежної безпеки в лісах, що призвело до виникнення лісової пожежі або поширення її на значній площі, штраф, який накладався на громадян, становив від 255 грн. до 850 грн., а нині – від 4,59 тис.грн. до 15,30 тис.грн. Для посадових осію було від 595 грн. до 1020 грн., а стало від 10,71 тис.грн. до 30,60 тис.грн.

У відповідності до ст.77-1 КУпАП: за самовільне випалювання рослинності або її залишків: на громадян у минулому накладався штраф від 170 грн. до 340 грн., а тепер – від 3,06 тис.грн. до 6,12 тис.грн.; для посадових осіб було від 850 грн. до 1190 грн., а стало від 15,30 тис.грн. до 21,42 тис.грн.

За ті самі дії, вчинені в межах територій та об`єктів природно-заповідного фонду, передбачався штраф для громадян від 340 грн. до 680 грн., а тепер – від 6,12 тис.грн. до 12,24 тис.грн. Щодо посадових осіб було від 1190 грн. до 1700 грн., а стало від 21,42 тис.грн. до 30,60 тис.грн.

За шкоду, спричинену довкіллю, передбачена кримінальна відповідальність.

У відповідності до ч.1 ст.245 Кримінального Кодексу України за знищення та пошкодження лісових масивів, зелених насаджень навколо населених пунктів, вздовж залізниць, а також стерні, сухих дикоростучих дерев, рослинності або її залишків на землях сільськогосподарського призначення вогнем чи іншим загальнонебезпечним способом відповідальність була від 5100 грн. до 8500 грн., а нині – від 91,80 тис.грн. до 153 тис.грн. або обмеження волі на строк від двох до п`яти років, або позбавлення волі на той самий строк.

Ті самі дії, якщо вони спричинили загибель людей, масову загибель тварин або інші тяжкі наслідки. – караються позбавленням волі на строк від п`яти до десяти років

Шановні жителі району!

Будьте відповідальними. Бережіть рідну природу.

Пам`ятайте, що пожежу легше попередити, ніж загасити.

Станіслав Коваленко, директор ДП «Долинський лісгосп»